Vládce noci

Končetiny

  1. Jak minimalizovat riziko kloubních problémů u psů
  2. Poranění předního křížového vazu

Jak minimalizovat riziko kloubních problémů u psů

1. Chov na "zdravých" jedincích

- jiná dědičnost u DKK stupeň 1 a jiná u vyšších 

- optimální váha po celý život - psovi s nadváhou hrozí 4x větší riziko onemocnění kloubů)

- pravidelný a dostatečný , volný, nenucený pohyb ve vhodném terénu (pes by neměl běhat vedle kola po silnici!).

2. Výživa s optimálním (tzn. ani nadbytek, ani nedostatek) obsahem kvalitních, lehce stravitelných bílkovin převážně živočišného!!, nikoliv rostlinného původu (v krmivech i té  nejvyšší  cenové hladiny bývá pohříchu převaha bílkovin krytá z obilovin ).

Pouze živočišné bílkoviny poskytnou psovi správné množství aminokyselin, základních stavebních látek potřebných k výstavbě vlastních bílkovin organismu. Bílkoviny přijaté potravou totiž organismus není schopen zabudovat přímo do vlastních tkání, např. chrupavky kloubu. Musí je nejprve rozložit na jednotlivé aminokyseliny a teprve pak poskládat do řetězce podle vlastního genetického kódu a vytvořit tak bílkovinu tělu vlastní. Nejhojnější bílkovinou v těle savců je kolagen, který se vyskytuje jak ve svalech, tak v kloubních chrupavkách, kde tvoří 40 % hmoty. Z vyřčeného vyplývá, že kolagen je důležitou bílkovinnou složkou hmoty chrupavek kloubů.

 

Jak již bylo řečeno, každý jedinec si tvoří vlastní kolagen z aminokyselin přijatých potravou. Nejúčelnější formou, jak tyto aminokyseliny do organismu dodat a umožnit tak tvorbu dostatečného množství kvalitního vlastního kolagenu pro klouby, je potrava bohatá na ty správné aminokyseliny. U psa coby masožravce není situace nijak zapeklitá. Jednoduše řečeno, jeho strava prostě musí obsahovat jako zdroj bílkovin maso, nikoliv obilí a je vystaráno. Z rostlinných bílkovin nelze hodnotný kolagen vystavět, protože chybí některé druhy aminokyselin (představte si to tak, jako že by nebylo možné poskládat mozaiku české vlajky bez modrých kamínků). Tato situace  platí i pro člověka, ovšem člověk daleko lépe než pes tráví i jiné druhy živočišných bílkovin s plnohodnotným spektrem aminokyselin, jako je mléko či vaječný bílek, tudíž se dospělý člověk (dítě v růstu ne) bez masa obejde. Pro psa znamená kravské mléko i bílek riziko alergie (jako pro děti do jednoho roku). Přípravky na bázi želatiny, nabízené na trhu jako zdroj kolagenu pro klouby ("kloubní výživa"), nemají v případě kvalitní stravy opodstatnění, což jistě cítíte sami. A krmit granulemi založenými na rostlinných bílkovinách, když 15kg stojí 1700,- Kč a klouby psa pak zachraňovat práškem z lékárny za několik stokorun je nejen značně neekonomické, ale i poněkud na hlavu postavené. Neuvažuji možnost, že by majitel krmil granulemi vyrobenými též převahou z obilí, jen v ceně třikrát nižší, než zmíněných 1700,- Kč (ano, taková je situace na trhu, není problém pořídit granule podobného složení, leč v tomto cenovém rozpětí) a uvažoval o koupi potravního doplňku "na klouby" v ceně pytle krmení. Kromě toho vstřebatelnost kolagenu z práškových přípravků činí 8 %, z hydrolyzovaných práškových přípravků 42 % a kolem 80 % z hydrolyzovaných roztoků. Ty jsou ovšem bez výjimky zase konzervované potenciálně kancerogenním sorbanem draselným a dále už se budeme opakovat. Při jejich ceně (a podle zdravého rozumu psa nekrmíme kvalitně jen proto, aby měl zdravé klouby) je daleko účelnější a jednodušší naplnit misku granulemi s převahou živočišných  bílkovin a organismus tak z masa dostane to, co potřebuje přirozeně, tedy potřebnou kvalitu i  kvantitu "aminokyselinových stavebních kamenů" pro výstavbu kolagenu i ostatních bílkovin tělu vlastních.

Jediné, co vám garantuje, že granule obsahují převahu živočišných zdrojů bílkovin nad rostlinnými, je údaj výrobce o podílu živočišných bílkovin na celkové deklaraci bílkovin v krmivu. Chtějte vidět údaj spíše nad 70 % a nenechte se splést údajem, který komentuje množství čerstvého masa v krmivu, nikoliv podíl živočišných bílkovin (maso má 65-70 % vody, granule max. 10 %, což je prostor pro klamavé "tanečky").

 

Pamatujme, že kvalitní výživa feny-matky minimálně v poslední třetině březosti je podstatnou měrou důležitá pro správný nitroděložní vývoj štěňat, již zde může nastat zdroj pozdějších problémů! V době růstu štěněte , zejména u velkých a obřích plemen , je třeba zabránit překotnému zvyšování hmotnosti . Rychle vybudovanou hmotu svalstva pak nemůže "unést" pomaleji vyspívající opěrná soustava, tj. kosti, klouby, vazy a dochází k velmi nepříjemným růstovým problémům s možnými trvalými následky. Vybírejte proto obezřetně pro tato štěňata vhodnou formuli krmiva se sníženým obsahem bílkovin a tuků. Dříve praktikovaný model výživy s formulemi přes 30g bílkovin a 20 gramů tuků na 100 gramů krmiva je pro štěňata velkých plemen nejpozději kolem 4.-5. měsíce věku nevhodný.

3. Přiměřený obsah minerálů, zejména vápníku a fosforu , včetně správného vzájemného poměru těchto prvků v krmivu. Denní dávka vápníku rostoucího štěněte se pohybuje  mezi 400-200mg/kg podle věku, dolní hranice platí pro štěňata mladší, s postupujícím věkem se potřebná dávka snižuje, v dospělosti činí kolem 100mg/kg. Je rovněž důležité, aby byl vápník obsažený v krmivu dobře vstřebatelný. Toto kritérium nejlépe splňuje vápník organický.

 

4. Dostatek vitamínu C v denní krmné dávce. Vitamín C je zatím v humánní medicíně jedinou seriózně prokazatelnou látkou, kterou můžeme podpořit správnou biosyntézu kolagenu. Nedostatek vitamínu C vede k tvorbě defektních kolagenních vláken. U rostoucího organismu se podle klinických experimentů zdá být dostatečnou dávkou megadávka vitamínu C, tedy 1500mg/den, rozdělená do tří  dávek. Taková dávka není logicky obsažena v žádném  krmivu. Pokud chceme postupovat zcela podle posledních výzkumů, nezbývá než podávat vitamín C jako doplněk, v této dávce nejlépe ve formě esteru vitamínu C, který jediný nepřekyseluje žaludek a močové cesty psa.

5. Dostatečný přívod celého souboru! glykosaminoglykanů , základních stavebních látek  pro amorfní, nestrukturovanou hmotu chrupavek (v ní jsou zalita vlákna kolagenu. Jen správně vystavěná chrupavka je pevná, zároveň pružná a je schopná vázat dostatek vody, nutný pro fyziologické fungování kloubu). V některých krmivech nalezneme deklarovaný glukosamin sulfát (někdy i hydrochlorid, vězte, že ten je bohužel prakticky nevstřebatelný), případně chondroitin sulfát. Jde o dva hlavní zástupce ze zmíněného komplexu glykosaminoglykanů (glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, keratansulfát, kyselina hyaluronová a další). Celý komplex těchto látek, potřebných pro výstavbu kloubů, je v krmivu obsažen tehdy, je-li obohaceno o výtažek buď z chrupavek jatečných zvířat, nebo lépe z korýšů, měkkýšů a chrupavek ryb (koncentrovanější zdroj). V krmivech, která zmíněné látky obsahují, je nastavena dávka preventivní. Tzn. že u jedinců, u kterých není předpoklad kloubních problémů, není třeba ke krmivu nic přidávat. U jedinců, u nichž  se dá předpokládat zvýšené riziko nebo zátěž, a  chceme-li udělat pro psa maximum, je dobré sáhnout po kvalitním doplňku stravy s obsahem těchto přírodních látek.

 

Na trhu najdete z přípravků obsahujících celé spektrum glykosaminoglykanů  a chondroitinů nejméně tři přípravky, které se liší koncentrací účinných látek a doporučenou denní dávkou, jež není oficiálně stanovena, neboť se jedná o doplňky stravy. Pokud si dáte práci s propočtem, kolik účinné látky váš pes dostane a za jakou cenu u toho kterého výrobku, můžete být i překvapeni!

Zkusila jsem takový propočet provést a vyšlo mi, že doporučená denní dávka u přípravku Cani Agil (15% extrakt z korýšů) pro 30kilového psa  obsahuje 1800 mg účinných látek a přijde vás na 21?34,- Kč/denně podle toho, jak velké balení zakoupíte. Tato dávka v případě  Chassotonu  (4% extrakt) vyjde na 64,- Kč a u přípravku GAG plv. (15% extrakt) na 72,- Kč/denně.

autorka: MUDr. Karla Dvořáková, 4tlapky@seznam.cz