Vládce noci

IRBIS Gangkar

  1. Irbis Gangkar
  2. Rodiče
  3. Zkouška ZOP - Základní ovladatelnost psa

Zkouška ZOP - Základní ovladatelnost psa

Irbis Gangkar ve svých 2 letech složil úspěšně jako první tibeťák pes v ČR zkoušku ZOP (Základní ovladatelnosti psa). Víme toto na základě dostupných informací poradců chovu tibetských dog v ČR.

Rozhodčí byla paní Mgr. Dana Havlová, která má pověst přísné a spravedlivé rozhodčí. Irbis zkoušku vykonal na 84 bodů (max. je 100) tzn. na velmi dobrou !!!!! Nejvíce mne těší, že záleželo na výkonu psa a psovoda a ne jen na exteriéru.

certifikát

Vše začalo tím, že jsme s Irbískem od podzimu navštěvovali cvičák v Suchém Vrbném. Každý týden jsme trénovali pod vedením naší cvičitelky Světlany různé cviky - od sedni, lehni, vstaň, odložení, obraty, poslušnost,... Aby cvičák nebyl stereotypní, občas jsme si přeběhli kladinu, áčko a prolezli tunýlky. Irbise toto vše šíleně baví a tak jsme zkusili naše snažení završit zkouškou ZOP. No a úspěch se dostavil.

chůze na vodítku  

V sobotu ráno jsme v 9.00 měli nástup. 10 pejsků skládalo zkoušku ZOP. Paní rozhodčí nás přivítala a popsala nám, jak budou zkoušky probíhat. Zkouška ZOP začíná základní částí, ve které se pracuje ve dvojicích. První z dvojice jde na dlouhodobé odložení (vzdálenost 30 kroků), druhý pak cvičí. Irbis jako první cvičil - začalo se s přivoláním psa, a my si zvolili přivolání "k noze". Dalším cvikem byla ovladatelnost na vodítku (chůze, klus, pomalý krok, obraty), pak ovladatelnost bez vodítka (to samé). Na konec samostatných cviků byly povely sedni-lehni-vstaň. Irbis vše zvládl moc dobře a čekalo nás dlouhodobé odložení. Z toho jsme měli největší vítr, ale Irbis překvapil a při odložení se ani nehnul. Těch minimálně 7 minut, trvalo jako věčnost. Najednou paní rozhodčí zavelela, abych se vrátila k Irbisovi a my odložení zvládli na jedničku.

ovladatelnost na vodítku povel Vstaň dlouhodobé odložení sedni-lehni-vstaň bez vodítka

Než přišly na řadu skupinové cviky, měli jsme chvilku času a odpočívali. Po 13.00 hodině jsme nastoupili do skupiny a šli na to. Nejprve ovladatelnost na vodítku, pak sedni-lehni-vstaň a naposledy odložení ve skupině na 2 minuty. Bomba!!! Po skupinových cvikách z nás nervozita trochu spadla, protože už nás čekala jen chůze po nepříjemném materiálu s jedním zastavením a to nejlepší samozřejmě na konec - přenášení psa (to asi Irbíska bavilo nejvíce).

chůze po nepříjemném materiálu   přenášení psa

Kolem 15.00 byly zkoušky ukončeny a my nastoupili k závěrečnému vyhodnocení výsledků. Všech 10 pejsků (němečtí ovčáci, border colie,..) zkoušku splnilo a Irbis dostal pochvalu za to, že ji složil na 84 bodů!!! Na zkouškách prý paní rozhodčí nikdy tibetskou dogu nepískala. I tak byla paní rozhodčí nesmírně spokojena s připraveností všech pejsků a popřála všem mnoho dalších úspěchů. Já bych ještě chtěla poděkovat všem, co nám pomáhali s přípravou na tuto zkoušku a to především: kolektivu cvičitelů na našem cvičáku - Světlaně a Janě, a vlastně všem pejskům, kteří s námi cvičí, Věrce, která se mnou mimo cvičák Irbíska připravovala (dělala rušivé elementy s naší Airou při odložení), no a všem lidičkám co nás podporovali :-)