Vládce noci

Výcvik s tibeťákem

  1. Výcvik tibetské dogy
  2. 19.9.2009 - sobotní výcvik

Výcvik tibetské dogy

Výcvik tibetské dogy je dost obtížný, ale dá se zvládnout. Jak se říká, nic není nemožné a pokud máte chuť pracovat se svým tibeťáčkem, výcvik je skvělý prostředek ke vzájemnému poutu. Musí to však být výcvik formou her a zábavy. Tibetská doga má svou hlavu a vždy přemýšlí. Stačí mít pevné nervy, vytrvalost a úspěch je zaručen. Každý tibeťáček ocení, když se mu budete věnovat, a to jakýmkoli způsobem.

S naší první tibeťandou Airou jsme párkrát navštívili cvičák. Jelikož se nám tam všichni smáli, že jsme dost pomalé, tak jsme od výcviku upustili a věnovali se jiným věcem. Jenže to byla chyba. Neměli jsme dát na řeči a knihy, ve kterých se píše, že tibeťák není vhodný na výcvik.

Není vhodný na služební výcvik, ale základní poslušnost a kontaktní cvičení se s ním dá hravě zvládnout. A věřte, že se to v budoucnu vyplatí.

S příchodem našeho druhého tibetského člena jsme na cvičák museli. Irbis byl v pubertě dost důležitý a my mu potřebovali vysvětlit, že se nemusí čertit na zbylé psy. Ze začátku to byl silný oříšek na naše nervy, ale později Irbis pochopil, že pamlsek se dostane jen tehdy, když se splní páníčkův požadavek!!! No a do půl roka jsme s ním splnili zkoušku ZOP - Základní ovladatelnost psa!!! Cvičák nám ohromně pomohl. Za prvé jsme si s Irbisem vytvořili úžasné pouto a za druhé se z něj stal super vyrovnaný pes. Plusem bylo to, že jsme si na cvičáku našli super partu, se kterou dosud trávíme spoustu společných chvil. 

Díky skvělé partě jezdíme každý rok na výcvikový tábor, kde se zdokonalujeme ve všem možném a zkoušíme stále nové věci.

Naši tibeťáci zkusili a bavilo je:

1) pár agility překážek

Irbis na překážce   Skok skrz kolo   Oblíbený tunel Brittany

2) přelézačky "Áčko" a "Kladina"

Brittany na kladině   Irbis na áčku.

3) stopování

Aira na pachovém koláčku   Irbis na rovné stopě

Shrnuto a podtrženo:

Tibetská doga je tvrdohlavý a samostatný pes. Co se však naučí, nezapomíná. Výcvik tibeťáka musí být veden formou hry a zábavy. Nejdůležitější je klid a důslednost!!! Správný tibeťák se sám rozhoduje, proto si je třeba obrnit nervy a vytrvat na svém povelu. Nejprve si vždy musíte získat důvěru tibeťáka. Potom snadno za nějakou ňamku naučíte psa povelům "Sedni", "Lehni", "Vstaň", poté můžete přidávat "Čekej", "Nesmíš", "Fuj", "K noze". Na co nesmíte zapomenout je mít perfektní "Přivolání psa".

Zvládnout se dá vše, jen nesmíte být na tibeťáka "drsní". Začít s výcvikem musíte ihned, jak si přivezete štěně domů. Tibetská doga je ke všemu novému nedůvěřivá, proto na ni nechvátejte a pečlivě ji vše ukažte. Výsledky se brzy dostaví a tibeťák si s vámi vytvoří úžasný vztah.

S tibetskou dogou můžete zkusit například i základy stopování. Především pachové koláče a krátké stopy tibeťáka nesmírně baví a zároveň rozvíjí jeho smysly. Co bere jako zábavu jsou například prolézačky na výcvikovém středisku - agility tunel, skočky, lávky a áčka.