Vládce noci

Zážitky s tibeťákem

V této rubrice bych se s Vámi chtěla podělit o nádherné zážitky ze života našich odchovaných tibeťáků a jejich páníčků. Se souhlasem a se smíchem na rtech zveřejňuji :-)

  1. Bernie a Brittany - 4 měsíční štěňátka
  2. Maxík - 10ti měsíční tibeťáček

Bernie a Brittany - 4 měsíční štěňátka

Květen 2010: Zdravím všechny chlupáče a jejich páníčky!!!

Letos jsme měli štěňátka, a proto bych se s Vámi chtěla podělit o humorné zážitky, které jsme měli my, a které mi poslala nová majitelka (kamarádka) jednoho našeho štěndy tibeťáka. S kamarádkou Janou a jejím manželem Zdeňkem se známe již pár let. No a jelikož vím, že jsou to moc hodní páníčkové, které mají zlatého retrívra Elánka, tak jsme jim s velkou radostí dali malé, chlupaté, kulaté a hodné štěňátko jménem Bernie alias Beroušek.

Beroušek byl opravdu krásné a hodné štěňátko, ale jak rostl, dostávala jsem všemožné maily s ukázkou porovnání toho, co se o tibeťácích píše v knížkách a jaká je skutečnost. Trošku víc se povaha Berouška a podotýkám i jeho sestřičky Brittany (kterou jsme si mimochodem nechali, jako taky velice hodnou a klidnou fenečku - hm bývávalo) liší od knížky. No doufám, že se také maličko zasmějete a dokážete si ty různé situace živě představit. Podotýkám, že při psaní tohoto článku bylo štěňátkům 3,5 měsíce :-)

Beroušek   Brittany a Irbis

Tak nejprve k naší Brittany, tu si vzal do výchovy náš tibeťák Irbísek. Samozřejmě ji jako první naučil všechny lumpárny - na zahradě jsme mohli sázet les, jaké krásné, pravidelné díry tam najednou byly, růže měly několik jarních sestřihů, až z nich zbyly jen pahýly s roztřepenými tyčkami, keříky nepravidelně zarovnané, popřípadě i vytrhané s kořeny. Jakýkoli předmět zapomenutý na zahradě byl rozcupovaný na centimetrové kousíčky. Hadry na vytírání sloužily jako úžasná pomůcka při přetahování, špalíky do krbu rozseté pravidelně ob den po celé zahradě. Tulipány s nádhernými květy nestihly ani vykvést, jejich poupata byla odstraněna ještě před rozpukem. Mohla bych pokračovat dále, ale to by si asi nikdo už tibeťáka nepořídil :-)

Irbis a Brittany   Aira s Brittankou

Brittany samozřejmě vše rychle pochopila!!! No a pokud byla jen chvilka mezi zlobením, tak si chtěla hrát a honit se kolem baráku. Ani si nedovedete představit, co takové malé štěně vydrží. Aira nebo Irbis chtěli třeba odpočívat, ale malá je nenechala. Buď je tahala za ocas, za uši a zadní nohy, kousala je, štípala a lochtala, nebo jim rovnou skočila na záda a hopsala po nich jako po pohovce. Gumídek kam se hrabe! Byla jako na pérkách, vůbec nic pro ni nebyl problém. Odnášela to Aira a Irbis, ale občas ji také dali co proto. To pak Brittany poslouchala jako hodinky! Je krásné, jak to ve smečce funguje a co si kdo může dovolit.

Další věc, kterou jsme zjistili, byly herecké výkony tak malého štěněte. Zpěv (vytí) a nářek pokud byla zapomenutá Brittany venku by vzbudilo i mrtvého. Takovýto nářek vydávala i v případě výchovného vytahání za kůži, to když občas zkoušela co si k nám může dovolit.

Takto to fungovalo u nás a já byla zvědavá, jak to funguje i u ostatních. Myslím si, že jablka nepadla daleko od stromu a sourozenci se fakt povedli.

Bernieho panička Jana mi jednou poslala:

Ahoj všichni dvounozí i čtyřnozí,

děkujeme za mailík. To co píšeš bych musela zkopírovat a přeposlat Ti zpět. Beroušek je hysterka, která pláče dřív než se ho dotkneme, na nás to zkouší, na záda skáče Elánkovi a včera i mě, a to pěkně zostra. Odpadkový koš je jeho, všechny začišťovací lišty v předsíni jsou fuč. Přilepíme je, až dostane rozum, tedy....? Fotky, kdy Brittany útočí na Airu a Irbise jsou naprosto totožné, jak to odnáší u nás Elánek. Hold geny jsou potvory. Přes noc nebo když jsou doma sami neudělá jedinou loužičku, jak má publikum, tak jede jak průtokáč. Bohužel si hadr k čůrání vybral Elankův pelech, ten chudák nemá kde tábořit. Musím, ale uznat, že před Zdeňkem má velký respekt, přitom ho trestá míň než já. Na dost povelů ho poslechne a taky se sním víc mazlí. Na mě dělá oči, že se chce mazlit, ale jak mu nalítnu, tak jí koupím. Pořídila jsem si na něj plácačku na mouchy s Mikymausem. Chodím s ní, jak průvodce turistů po Praze a skupina se plouží za mnou. Výborná je například situace, když v noci ve 2 hodiny vstanu kvůli podezřelým zvukům a Bernie si pacinkou pohrává se skleničkou od tatarky na pracovní desce linky. Všechno máme ve výšce, vypadá to jak v lágru, ale snad...

Bernie a Brittany   ďáblíci

O víkendu jsme absolvovali výlet za účelem znavení našeho štěňátka. Byli jsme bez Elanka, ten měl pro změnu víkend pohodový. Beroušek absolvoval cestu do Sušice a zpět cca po 150 km sám v kufru (pochopitelně u kombíka). Cestou tám nám dvakrát překonal síť mezi sedačkami a drze si ustlal v uličce. Při cestě zpět nastoupil, padnul a probudil se až v Praze. Zároveň jsme si opět odškrtli další body povahových rysů tibeťáka:

1) Nemusí vodu - Málem jsme v botech absolvovali první jarní koupání. Vůbec se nebojí. Vlezl do potoka jakoby nic. Jinak doma leze Zdeňkovi pod vapku.

2) Kam ho položíte tam ho najdete - prošmejdil komplet kemp a okolí, několikrát vlezl kamarádovi do auta (Mercedes Vito), protože tam měl balíček slaniny.

3) Většinu dne prospí - celý den metařil zbytky u táboráku, honil se s dospělými psy, hrabal díry, kradl věci. Spánek ne a ne přijít.

4) Samočistíci a čistotný - zásadně šlape do louží s blátíčkem, válí se v hromadách shrabaného listí nebo v zapařených pilinách, miluje zaječí bobky, pilně se jimi přikrmuje.

Jinak musím, ale i chválit. Spali jsme u kamarádky a báli jsme se devastace. Byl úplně vzorný, udělal jen mini loužičku a nic nezničil. Když je bez Elanka, tak i poslouchá na slovo. Párkrát jsme zvládli sedni, přivolání bez problémů. Včera mu nesednul jeden Ukrajinec hrající automaty. Štěkal jako dospělák a my ho nemohli utišit. Myslím, že to bude super. Zdeněk ho miluje, válí se u něj na zemi a oslovuje ho chlapečku. No, nevím tak za 2 měsíce??

Beroušek  

No myslím si, že nyní se asi každý z Vás, kdo má doma tibeťáka zasmál, a ten kdo ho nemá, tak doufám, že jej to neodradilo. Štěňátka opravdu občas vymýšlejí různé věci, ale věřte tomu, že jakmile vyrostou, tak se z nich stanou klidní, vyrovnaní tibeťáci

Jana a Bernie

Všem pac, tibeťáky bych za nic na světě nevyměnila !!!

Lenka a spol.

Červenec 2007 a dopis od Jany a Berouška

Ahojky. Nedá mi to, a musím se s Vámi podělit o zážitek nazvaný:

" Jeden den ze společného soužití s tibetskou dogou zvanou Beroušek".

Včera ráno, před šestou vyrážím rozespalá na pravidelné ranní venčení. V bytě nad schody cítím neuvěřitelný zápach. Okamžitě jej přisoudím Jakubovým botkám. Ovšem na třetím schodě od spoda mě čeká překvapení v podobě lívance indetifikovaného ja Berouškův. A v tom se odehrává scéna, která trvá pár vteřin. Můj letmý pohled na hovno, letmý pohled nahoru na schodiště, z něhož se už řítí dvě monstra, katastrofa už nejde zastavit. Elanek přibrzdí a lívanec stihne obejít. Beroušek přibrzdí, ale až na poslední chvíli a chce to přeskočit, ale špatně měří. Velkou část exkrementu odpáluje, jak na Wimbledonu, já stihám jen otevřít venkovní dveře a hovno letící vzduchem dopadá na můj nárt. Na nohou mám své milované crossky, než stačím zareagovat, propadne mi dírkou, tou nějvětší mezi prsty u nohy a teče pod chodidlo. Co teď? Zvířata venku na chodníku, zpátky bych je asi nezahnala, tak jsem musela pokračovat v tomhle stavu na zahradu, kde jsem se omývala u venkovního kohoutu a kolemjdoucí mysleli, že jsem si prostě nasrala do bot.

Odpoledne mě doma čekala další překvapení v podobě tří hromádek, ale protože je Beroušek chytrý psík a asi ví, že se po velké utírá prďka, dotvrdil spoušť rozcupovanou novou rolí toaletního papíru. Super úklid. Rozhodla jsem se tedy pejskovi k večeři uvařit nějakou dietku. Koupila jsem rýži, zeleninku a kousek ryby, že vše uvařím. Po návratu z nákupu mě čekaly na konferenčním stole připravené moje sandály, asi jako, že mám už jít někam... Večeře chutnala, nic méně nevydržela ani pět minut. Beroušek si vyskočil na gaučíček a před našim zkoprnělým výrazem, večeři vyblil do mezery mezi matracema. Totálně zničená jsem se rozhodla pro sprchu v ledové vodě. Po dobu mého sprchování jsem zaslechla nějaké zvuky. Vylezu z koupelny a na talíři, kde jsem Jakubovi nachystala 3 steaky s hermelínem zbyl jeden, ten nejmenší. Polil mě znovu pot. Posbírala jsem zbytky ze země a linky, naaranžovala na talíř a mohutně zasypala zeleninou. Beroušek dostal lepanec. Podotýkám, že střevní a žaludeční potíže Berouškovi zázrakem po steacích skončili. Jo a co jsem se to vlastně chtěla zeptat? Nevíš, kdy se mnou zase začne Beroušek zase mluvit? Jana

:-) :-) :-) :-) :-)