Vládce noci

Život s tibetskou dogou

V čem je tibetská doga jedinečná:
- je to velmi inteligentní plemeno
- je výborný hlídač, skvělý kamarád, který miluje a chrání celou rodinu
- je to velmi odolné plemeno, nenáročné na péči a výživu
- její srst má samočistící schopnosti a není cítit

  1. Povahové vlastnosti
  2. Kam tibeťáka umístit
  3. Péče o srst
  4. Výživa

Povahové vlastnosti

Tibetská doga je ochránce rodiny a majetku. Ochrání vás, váš dům, vaši zahradu, vaše auto, ale i ulici, na výletě i hotelový pokoj, prostě hlídá vše, co má s vámi něco společného. Jejím typickým znakem je hřmotný štěkot vždy, když se něco děje. V cizím prostředí se tibetská doga chová klidně, není agresivní.

Aira hlídač   Trio security

Tibeťák je od přírody velice inteligentní a samostatný pes. Od malička je třeba ho pečlivě socializovat!!! Jen tak může v dospělosti rozlišit, kdy je důležité chránit a kdy ne. Je zapotřebí seznamovat tibeťáka již ve štěněcím věku se vším. Tzn. umožnit mu poznávat nové lidi, ostatní zvířata, nová prostředí - městský ruch, restaurace, parky,.... Brát ho všude tam, kam chodí lidská smečka. Tímto způsobem z něj uděláte psa, kterého budete moci kamkoli vzít a nebudete se muset bát, že někomu ublíží.

V centru Kutné Hory   V ZOO Praha

Tibetská doga je nenáročná na pohyb. Miluje procházky, kde může očichávat patníky a značkovat stromy. Protože je to velký těžký pes, není vhodný na běh vedle kola. Dovede ocenit odpočinek na svém oblíbeném místě, například na zahradě.

Tibeťák je i velkým pomocníkem. A to nejen v dobrém. Obzvláště ve štěněcím věku rád hrabe jámy, přesazuje květiny, zaštipuje růže a zkracuje stromky. Je to velký zahradník. Nemějte však strach, to se věkem srovná. V dospělosti vám tibeťák pomůže připravit i dříví na otop, dokáže z polínek nadělat kupu třísek...

Dřevorubec   Brittany výkop

Štěkání tibetské dogy může zastrašit a zároveň naštvat sousedy. Tibeťák je schopný v kuse tři hodiny štěkat, a to hlavně večer a v noci, protože ostražitě hlídá. Existují i vyjímky, ale těch je opravdu málo.

Aira zpívá :-)   Irbínek

Tibeťák bezmezně miluje celou svou rodinu!!! Je rovnocenným členem, který by měl být stále po boku svých páníčků. S dětmi je velký kamarád, miluje je a chrání. Jelikož je tibeťák velký pes, je dobré na společné hry dohlížet. Svou rodinu a kamarády vítá a je jim naprosto oddaný. Tím, že má k rodině blízký vztah, přesně ví, kdy je něco dobře a kdy špatně. 

Mazlík   Irbískovo láska Aimy

Tibetská doga má ráda i ostatní zvířata. Vše co je doma, bere za své kamarády. Důležité je ji se vším důkladně seznámit, aby si na zvykla. Tibeťák je většinou k ostatním zvířatům klidný, jen musí poznat, že se jich nemusí bát. To vše získáte jen díky důkladné socializaci. Je třeba si dát pozor při seznamování s ostatními psy stejného pohlaví, ale to se týká v podstatě všech plemen.

Brittany králíček   Aira v Opalicích

Pokud od malička tibeťáka zvyknete na kufr auta, cestování pro něj nebude problém. Tibeťák je šťastný, když může být s vámi kdekoli. Dokonce mu autem nevadí ani delší vzdálenosti - hlavně, že nemusí jít pěšky. První cesty autem jen nedělejte k veterináři, tibeťák si musí spojit jízdu s něčím příjemným. Jeďte raději do lesa, na louky, nebo za kamarády...

Cestovatelé